همایون شجریان؛ میراث دار موسیقی سنتی ایران

همایون شجریان فرزند سرفراز موسیقی سنتی این مرز و بوم كهن محسوب می شود كه میراث دار فرهنگ بسیار غنی بوده و با پشتوانه عظیمی در این راه قدم برداشته است و می خواهد چارچوب‌های اصیل موسیقی ایرانی را در عین نوآوری حفظ كند. به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «نگران شدم كه از همایون، خواننده درنیاد» این جمله ای است كه «خسرو آواز ایران» درباره پسرش همایون می‌گوید اما امروز همایون شجریان، مستقل از پدر خود یكی از نامدارترین و برجسته‌ترین هنرمندان ایران در عرصه موسیقی است به گونه ای كه با گوش دادن به آوازهایش لذت را می توان را چشمان هر فردی مشاهده كرد.

همایون شجریان در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود. از ۱۰ سالگی نزد پدر آواز را شروع كرد و در دوران بلوغ روزانه تكنیك آواز و صداسازی را به صورت فشرده فرا گرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و كمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب كرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری آن نزد «اردشیر كامكار» و آشنایی با تار و سنتور پرداخت. به این ترتیب همایون موسیقی را نه تنها در محضر پدرش بلكه در محضر دیگر استادان موسیقی نیز یاد گرفته است.

شجریان از ۱۳۷۰ خورشیدی به همراه پدرش و گروه آوا در كنسرت های آمریكا، اروپا و ایران (با تنبك) همراهی كرد و از ۱۳۷۸ خورشیدی به بعد در صحنه كنسرت ها به هم خوانی با پدرش پرداخت.

همایون كنسرت های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا كرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر كرده است كه می توان به آلبوم كنسرت های «بی تو بسر نمی شود» و «فریاد» اشاره كرد كه هر ۲ اثر در ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ میلادی نامزد دریافت جایزه گرمی در موسیقی شدند.

جایزه گرمی در اصل جایزه گرامافون است كه توسط آكادمی ملی علوم و هنرهای ضبط برای تشخیص دستاوردهای برجسته‌ای كه به‌طور عمده در صنعت موسیقی زبان انگلیسی رخ داده اهدا می‌شود. مراسم سالیانه اهدای جوایز با اجرای هنرمندان برجسته و اهدای جوایزی كه محبوبیت بیشتری دارند همراه است. از میان سه مراسم بزرگ موسیقی جهان، گرمی بزرگ‌ترین آنها است. به گمان بسیاری ارزش جایزه گرمی برابر با جایزه اُسكار در صنعت فیلم‌سازی و جایزه اِمی در تلویزیون است.

«نسیم وصل» نخستین آلبومی است كه شجریان به تنهایی در آن خوانندگی كرد. آهنگ سازی این آلبوم را «محمدجواد ضرابیان» برعهده داشته است و در ۱۳۸۲خورشیدی منتشر شد؛ آلبومی كه سرآغاز اجرای كنسرت ها و آلبوم های مستقل برای همایون شد.

این خواننده جوان پس از آن در ۱۳۸۳ خورشیدی ۲ آلبوم «شوق دوست و ناشكیبا» را منتشر و در ۱۳۸۴ خورشیدی «نقش خیال» را به آهنگ سازی «علی قمصری» به بازار عرضه كرد كه با استقبال فراوانی روبرو شد.

شجریان آلبوم «با ستاره ها» را در مهر ۱۳۸۵ خورشیدی به بازار فرستاد و ۲ آلبوم «قیژك كولی و خورشید آرزو» را با همكاری گروه دستان در ۱۳۸۷ خورشیدی منتشر كرد.

همایون تا ۱۳۸۸ خورشیدی پدرش را در اجراها همراهی می كرد كه در این هنگامی كه عضو گروه آوا بودند ۲ آلبوم «غوغای عشق بازان» و كنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه كردند.

«آب، نان، آواز» آلبومی دیگری بود كه همایون در ۱۳۸۸ خورشیدی به آهنگسازی علی قمصری و «شب جدایی» را در ۱۳۸۹ خورشیدی منتشر كرد.

وی آلبوم های «شوق نامه» كه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه ای است و «ای جان جان بی من مرو» را در ۱۳۹۰خورشیدی به بازار موسقی عرضه كرد.

«خداوندان اسرار» هجدهمین آلبوم موسیقی همایون شجریان به حساب می‌آید كه به عنوان خواننده اصلی در آن حضور دارد و بعد از تجربه موفق و جهانی «مستور و مست» یك اثر پنج قسمتی است كه به صورت صوتی و تصویری عرضه خواهد شد.
آلبوم «ایران من» كه با آهنگسازی سهراب پورناظری تهیه شده‌ دارای ۱۲ قطعه آواز و تصنیف است.

همایون شجریان در اسفند ۱۳۹۷ خورشیدی گواهی درجه یك هنری در رشته آواز را از «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت كرد؛ گواهینامه ای كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان خلاق و جریان ساز اعطا می‌كند و این درجه هنری در حكم مدرك علمی یك هنرمند است.

بعد از دریافت این گواهی اهالی موسقی به این خواننده تبریك گفتند و هر كدام به نوعی مسوولیت او را سنگین تر دانستند. در همین خصوص «داریوش پیرنیاكان» نوازنده پیشكسوت تار گفت: «همایون شجریان میراث دار فرهنگی بسیار غنی است و با پشتوانه عظیمی در این راه قدم برداشته است؛ حامی و استاد بسیار بزرگوار و ارزشمندی چون محمدرضا شجریان. همایون جوان با استعداد ومحبوب مردم و هنرمندان بویژه خود من است اما بهتر این است همایون عزیز میراث پدر را حفظ كند و موسیقی‌هایی اجرا و عرضه كند كه از راه پدر كه استاد او نیز بوده دور نشود. البته این بدان معنا نیست كه همایون مانند پدرش بخواند و مقلد محض پدر باشد چرا كه استاد شجریان هم مانند هیچ یك از استادانش نخوانده».

«علی جهاندار» خواننده و مدرس پیشكسوت آواز نیز در این باره عنوان داشت: «همایون شجریان عزیزحافظ موسیقی آوازی پدرش است و مسوولیت بسیاری به عهده اوست یعنی هم مسوول حفظ نام شجریان است كه محبوبیتی بسیار در دل مردم دارد و هم موسیقی آوازی كه او در این مسیر قدم برداشته است بنابراین مسوولیت سنگینی برعهده دارد و جامعه هنری انتظار بسیاری از او دارد و باید مراقب باشد راهش را درست انتخاب كند و تحت تأثیر عام قرار نگیرد».

همچنین «محمد رضا درویشی» آهنگساز و پژوهشگر پیشكسوت موسیقی ایران نیز بیان داشت: «همایون شجریان خواننده بسیار خوب و توانمندی است. آقای همایون شجریان به لحاظ توانایی در خوانندگی خواننده بسیار برجسته‌ای است و مسیری را كه انتخاب كرده قطعاً صلاح و علایق خودش دانسته است»

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *