بیوگرافی احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ

زندگی شخصی

احسان خواجه‌امیری متولد ۷ آبان ۱۳۶۳ ،خواننده،آهنگساز وتنظیم کننده،موسیقی پاپ ایرانی است.

او فرزند ایرج، خوانندهٔ قدیمی موسیقی سنتی ایران و فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب است.
احسان خواجه امیری در سال ۸۳ با لیلا ربانی آشنا شد و بعد از ۵ سال با هم ازدواج کردند و در سال ۹۳ صاحب فرزند پسری به نام «ارشان» شدند.

شروع فعالیت

به دلیل متولد شدن در خانوادهای هنرمند، از ۵ سالگی آموختن موسیقی را شروع کرد. از هفت یا هشت سالگی کمکم به کلاسهای سنتور و ویلن رفت و پیانو را از خواهرش «الیکا خواجه امیری» یادگرفت.
در ۱۲سالگی برای برنامه کودک آهنگسازی کرد. کار حرفهای خود را با آهنگسازی برای مجموعه مستند که موسیقی بیکلام بود آغاز کرد و مطرحترین کارش در آن دوران آهنگسازی آلبومی به نام «خاطرات زندگی» برای پدرش بود. در سن ۱۷ ساگی آلبوم من و بابا را روانه بازار کرد که کار مشترک او و پدرش استاد ایرج بود ٬. در ۱۹ سالگی به پیشنهاد قاسم جعفری برای ساخت موسیقی سریال غریبانه انتخاب شد، و ترانه «هر چی آرزوی خوبه …» بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

سال ۸۴ آلبوم «برای اولین بار» را روانه بازار کرد، که مورد استقبال قرار گرفت.

اولین کنسرت او در سال ۸۴ در کیش برگزار شد، تاکنون کنسرتهای موفقی در شهرهای مختلف ایران برگزار کردهاست، کنسرت او در سال ۸۶ در هفت سانس در تالار وزارت کشور مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت.
در سال ۸۶ برای آهنگسازی و خوانندگی سریال «میوهٔ ممنوعه» انتخاب شد. بعد از پخش سریال در مهر ماه۸۶ آلبوم سومش «سلام آخر» را روانه بازار کرد و معتقد است که احسان خواجهامیری را باید با این آلبوم شناخت٬به گفته او برای ذره ذره این آلبوم هزینه معنوی کردهاست.

در رمضان ۸۷ آهنگسازی برای سریال «مثل هیچکس» را به عهده گرفت. آلبوم چهارم احسان خواجهامیری «فصل تازه» در بهمن ماه ۸۷ منتشر شد.
در سال۸۹ آهنگسازی سریال در مسیر زاینده رود به کارگردانی حسن فتحی را قبول کرد.
آلبوم پنجم او با نام «یه خاطره از فردا» با ۱۲ قطعه در ۳۱ شهریور ۸۹ وارد بازار موسیقی ایران شد.
آلبوم ششم احسان خواجهامیری با نام «عاشقانه ها» پس از دو سال وقفه در هفتم آبان ماه ۱۳۹۱، همزمان با سالروز تولدش، منتشر شد. میگوید هرآنچه از من ارائه میشود بخشی از روح و اندیشه و زندگی من است؛ و میگوید عشق یعنی زنده بودن و زندگی کردن.

ترانه رسمی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل را «احسان خواجه امیری» خواند. خواجه امیری برای تولید این قطعه از چهرههایی سرشناسی چون «روزبه بمانی» در بخش ترانه و «بهروز صفاریان» در بخش تنظیم استفاده کردهاست.

خواجه امیری دو سال بعد از آلبوم «عاشقانه ها» هفتمین آلبوم استودیویی خود را در ۲۹ دی ماه ۱۳۹۳ با نام «پاییز، تنهایی» منتشر کرد.
در سال ۱۳۹۴ خواجه امیری برای اولین بار اجرای تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل را قبول کرد و قطعه بغض را برای این برنامه محبوب تلویزیونی آماده کرد، که این قطعه در نظرسنجی تلویزیون به عنوان بهترین قطعه سال انتخاب شد.
در سال ۱۳۹۵ احسان خواجهامیری هشتمین آلبوم استودیویی خود را به نام آلبوم «۳۰ سالگی» در تاریخ ۹ شهریور ۱۳۹۵ روانه بازار کرد. او این آلبوم را به همسر و فرزندش تقدیم کردهاست. خواجهامیری در این آلبوم بعد از چند سال دوباره با افشین یداللهی همکاری کرد، ترانهسرایی که پیش از این خواجهامیری تجربههای موفق و چشمگیری با او داشتهاست.

احسان خواجه امیری الگوی خود در خوانندگی را دکتر محمد اصفهانی میداند، او میگوید :خیلی از حرکاتی که زمانی محمد اصفهانی انجام میداد الگو قرار میدادم. به نظرم کارهای او در شأن یک هنرمند واقعی است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *