آشنایی کامل با ساز درامز یا درام

درام

درامز یا درام که در زبان فارسی به معنی طبل است، در زبان انگلیسی معادل «Drum Kit» به معنی مجموعه‌ای از طبل‌ها، سنج‌ها و گاهی دیگر سازهای کوبه‌ای است که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند. این ساز معمولاً در موسیقی جاز، راک و پاپ کاربرد دارد و به نوازنده آن درامِر می‌گویند.

این مجموعه از ساز، معمولاً در موسیقی جاز، راک، بلوز و پاپ کاربرد دارد. اجرای آن به وسیله ابزارهایی مانند چوب و پدال‌هایی که در قسمت پایین سازها قرار دارد با دست و پا نواخته می‌شود و به نوازنده آن درامِر می‌گویند.

درام-جاز-ساز-موسیقی_3bilit

ساز درامز مجموعه‌ای از ساز‌های کوبه‌ای است که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند. درامز یا درام (Drum) در زبان فارسی طبل معنی می‌دهد و معادل آن در زبان انگلیسی drum kit است.

ساز درامز در سبک‌های جاز، راک، بلوز و پاپ به کار برده می‌شود.

تاریخچه ی ساز درام:

سازهای درام تقریبا به قدمت نسل بشر می باشند. به استثنای حنجره انسان، سازهای درام قدیمی ترین ابزار موسیقایی ما هستند. ابتدایی ترین این سازها احتمالا از قرار گرفتن تکه های چوب و یا سنگ بر روی گودال های زمین ساخته شده اند.بعد از آن این موضوع کشف شد که از تنه ی درختان توخالی، صدای بیشتری می توان تولید کرد(شکل قدیمی درام های چوبی امروزی). مکانی که اولین درام های پوستی در آنجا ساخته شده اند برای کسی شناخته شده نیست، ولی قدمت بعضی از این سازها به ۵۰۰۰ سال می رسد. پوست حیوانات و یا ماهی ها را روی تنه ی درختان تو خالی می کشیدند و احتمالا این سازها صرفا با دست نواخته می شدند.

درامز-درام-جاز-ساز-موسیقی_3bilit

پیشرفت های بعدی منجر به ساخت کاسه ها و پوسته هایی شد که شکل های خاصی داشتند. این کاسه ها و پوسته ها به شیوه های متنوعی ساخته می شدند و این شیوه ها با به کارگیری تنوع در کشش پوسته ها حاصل می شدند. درام هایی که به این روش ساخته شدند، همچنین درام هاییکه طی مراسم مذهبی و با همان کیفیت موسیقایی به دست آمده بودند، تبدیل به آیین مهمی در فرهنگ های مختلف شدند. امروزه درامز به بدنه های جوبی و پوسته ایی از جنس طلق دارن که معمولا در دو طرف طبل قرار دارن. و البته سوراخهایی هم در کناره بدنه برای خروج صدا.. سایز طبلها هم متفاوته و براساس قطر طبلها بر مبنای اینج محاسبه میشه.

اجزا سازهای اصلی درام :

مجموعه ای از سازهای اصلی درام که در سبک‌های مختلف موسیقی تغییر پذیر است و ممکن است با ترکیبات دیگری از سازهای کوبه ای یا تلفیقی از سازهای آکوستیک و کوبه ای الکترونیک اجرا شود.

درام-جاز-ساز-موسیقی-جوب_3bilit

 1. طبل بزرگ (Bass drum)
 2. طبل فلور (Floor tom)
 3. طبل کوچک (Snare drum)
 4. تام-تام (Tom-tom drum)
 5. جفت سنج (Hi-hat)
 6. سنج کراش (Crash cymbal)
 7. سنج راید (Ride cymbal)
 8. سنج اسپلش (Splash cymbal)
 9. سنج چینی (China cymbal)

تفاوت درامز با پركاشن

درامز همون سازیه که تو ایران به اشتباه جاز خونده میشه. حداقل از ۷ تکه تشکیل شده است. درام ۷ تكه است.

پرکاشن یعنی کوبه ای. تمامی سازهایی که با زدن ضربه نواخته میشن رو پرکاشن میگن. در حقیقت درامز هم عضوی از طبقه پرکاشن هاست. سازهای کوبه ای ایرانی مثل دف، تمبک و غیره، سازهای کوبه ای آفریقایی مثل تومبا، کانگو، و غیره و انواع جدید تر سازهای پرکاشن که برقی هستند، و انواع سازهای مکمل مثل مثلث رو پرکاشن میگیم.

 

دسته بندي ساختار چوبي چوبهاي درام:

درام-جاز-ساز-چوب-موسیقی_3bilit

Hickory(چوب گردوي آمريکايي)

اين نوع چوب بسيار سخت با خاصيت ارتجاعي بالاست وبخاطر جذب بالاي ضربه بسيار بادوام ميباشد.به همين خاطر اين نع چوب بسيار برطرفدار براي توليد چوب درام است.

Maple(چوب افرا)

چوب افرا چوب نسبتا سبکي است که برايکارهاي استوديويي وکنسرتهاي جز يا اجراا در سمفونيک بسيار مناسب است.

shira Kashi oak(بلوط)

اين نوع چوب توسط شرکت pro mark درسال ۱۹۵۷ به دنيا معري شد.که هم مقاومتو هم دوام بالايي دارد ۳۹ نع از اين چوب در شرکت نامبرده توليد مي شود.

نحوه آموزش درامز : 

آموزش درامز کاری پیچیده ای به نظر می رسد. نکات بسیار زیادی درباره این ساز عظیم وجود دارد که ممکن است خیلی زود فراموش شوند. شاید شما هم اکنون می توانید این ساز را بنوازید ولی نمی دانید که چطور باید پیشرفت کنید. به هر حال در هر مرحله ای که هستید، دانستن نکات کلیدی این ساز بزرگ یک امر لازم است. درس هایی برای این ساز وجود دارند که لازم است قبل از هر چیز آنها را بیاموزید تا بدانید که چطور موثر بنوازید و تمرین کنید.

اگر شما هم اکنون یک نوازنده در سطح پیشرفته هستید نیز احتیاج دارید که دوباره به اصول اولیه بازگردید و اطمینان حاصل کنید که چیزی را از قلم نیانداخته اید. درامرهای زیای هستند که بعضی از این اصول را نمی دانند و به همین علت تمام حس نوازندگی آنها خراب می شود. به همین دلیل است که تأکید می کنم دانستن این نکات برای هر درامر یک ضرورت است.

 

انواع درامز, نت خوانی درامز-درام-جاز-ساز-موسیقی_3bilit

کوک کردن درامز

اولین چیزی که هر نوازننده درامز باید بداند نحوه صحیح بدست گرفتن چوب هاست. بسیاری از درامرها برای یادگیری این موضوع وقت نمی گذارند و چوب ها را هر طور که راحت هستند بدست می گیرند و این اصلاً چیز خوبی نیست. همه روش های دست گرفتن چوب ها یک هدف را دنبال می کنند و آن رسیدن به حداکثر بازگشت از سطح می باشد.

 

با این حساب اگر شما هر کدام از سه روش Traditional,Matched یا Frech را بکار برید باید به حداکثر بازگشت از سطح در آن روش برسید. هرچقدر سریع تر به نحوه صحیح دست گرفتن چوب ها برسید، زودتر می توانید تمرینات مؤثرتری داشته باشید.

 

از نوازندگان درام در جهان میتوان به افراد زیر اشاره کرد

 • تونی روستیر پدیده درام
 • کیت جان موون نوازنده اسطوره ای درامز
 • استیو گاد مشهورترین نوازنده درامز
 • و در ایران استاد علیرضا بهرامی از بهترین نوازندگان درامز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *